Пристрастяването към вещества е заболяване, което засяга мозъка и поведението. Когато човек е пристрастен към наркотици, той не може да устои на желанието да ги употребява, без значение колко вреда му причинява това. Колкото по-навреме се хване този проблем и човек започне да се лекува, толкова по-вероятно е да се избегнат някои от по-тежките последици.
Пристрастяването към вещества не се отнася само до хероин, кокаин или други незаконни такива. Човек може да се пристрасти към алкохол, никотин, сънотворни лекарства, анксиолитици (лекарства, намаляващи тревожността) и други легални субстанции.
Хората, които се пристрастяват, първоначално избират да вземат даден наркотик, защото им харесва начинът, по който ги кара да се чувстват и смята, че са в състояние да контролират по колко и с каква честота да го използват. Но с течение на времето, тези субстанции променят начина на работа на мозъка и продължителната им употреба може да доведе до загуба на контрол и саморазрушителност.
Често употребявани нелегални наркотици
Наркотиците се класифицират по няколко начина. Много от тях са потенциално пристрастяващи и вредни. Примери за нелегални наркотици включват:
- Хероин;
- Кокаин или крек;
- Метамфетамини;
- Метадон;
- Екстази;
- Марихуана;
- LSD;
- Психотропни гъби и др.
Лекарствата с рецепта също могат да предизвикат зависимост
Лекарствата с рецепта, които могат да се набавят легално, се използват от почти всички възрастови групи по немедицински причини, често в комбинация с алкохол. Рисковете от лекарствено взаимодействие или случайно предозиране могат да се окажат смъртоносни. Най-често се злоупотребява със следните лекарства:
- опиоидни болкоуспокояващи;
- бензодиазепини;
- стимуланти, като тези, използвани за лечението на ADHD;
- антидепресанти;
- стабилизатори на настроението.
При зависимост към вещества може да са налице някои от следните предупредителни знаци:
- Желание за употреба на наркотичното вещество всеки ден или по няколко пъти на ден
- Зависимият винаги успява да си набави наркотичното вещество дори и ако няма възможност да си го позволи или това става с цената на много усили – кражби, разпродаване на имущество и др.
- Зависимият продължава да употребява наркотичното вещество дори и ако това му създава неприятности на работното място и проблеми със семейството и приятелите
- Занемаряване на външния вид; човекът спира да се интересува от това как изглежда
- Прекарване на по-голямата част от времето си в набавяне, употреба или възстановяване от ефектите на лекарства
- Абстинентни симптоми при опити за спиране употребата на веществото.
Важно е да се запомни, че зависимостта към наркотиците е лечима, като в повечето случаи е необходимо дългосрочно лечение, което включва множество интервенции и редовно наблюдение.
Лечението може да включва когнитивно поведенческа терапия, медикаментозно лечение или комбинация от двете. Конкретният тип на лечение варира според индивидуалните нужди на пациента.
Статия на Жаклин Станчева, Стажант към порект LIKE