Преяждането като хранително разстройство
Какво е хранително разстройство? Хранителните разстройства са свързани с неестествени хранителни навици, в резултат на които страдат психичното, физическото и физиологичното здраве на засегнатите лица. Под неестествени хранителни навици не се разбира само приемането на недостатъчно или прекомерно количество храна, а също така и други нездравословни навици, като изкривена представа за формите и размера на тялото, физическата активност и погрешен фокус. Най-често засягани разстройства в тази група са булимия и анорексия нервоза. Но в тази група, животозастрашаващи смущения е и преяждането или така наречената хиперфагия.
За преяждането като хранително разстройство обаче не се говори много често и в повечето случаи остава незабелязано. Преяждането е близко до булимията, но при него липсва „изкуствено предизвиканото освобождаване от приетата храна“. В повечето случаи, неконтролируемото преяждане може да се разглежда като „емоционално хранене“, тъй като често се появява с цел справяне с неуспех, лош ден, негативни емоции и преживявания и т.н. По този начин се запълва „празнината“, отворена от изброените по-горе причинители и „виновници“. Според Американската психиатрична асоциация преяждането като хранително разстройство представлява: „Повтарящи се епизоди на ядене на значително повече храна за кратък период от време, отколкото повечето хора биха яли при подобни обстоятелства, с отбелязани епизоди от чувство на липса на контрол. Някой с разстройство на преяждане може да яде също бързо, дори когато той или тя не е гладен. Човекът може да има чувство за вина, смущение или отвращение и може да преяжда сам, за да скрие поведението си. Това разстройство е свързано с подчертан дистрес и се проявява най-малко средно веднъж седмично в продължение на три месеца.“
Психологически и физически последствия за здравето в резултат на редовното и неконтролируемо преяждане:
- Депресия: в някои случаи дори може да доведе до самоубийство. По-голяма е и вероятността да се развият и други разстройства на настроенията (стрес, тревожно разстройство и т.н.);
- Страх от разкриване: голяма част от хората с подобно хранително разстройство гледат да няма хора покрай тях, когато изпаднат в състояние на преяждане. Причината е не само, че изпитват страх да не бъдат разкрити, но и се чувстват виновни, засрамени и дори отвратени от себе си всеки път след като се отдадат на неконтролируемото хранене. Понякога страхът и вината преминават в параноя.
- Загуба на контрол и безпомощност;
- Чувство на безнадеждност: често, след поредния епизод на загуба на контрол и неконтролируемо хранене, идва чувството на безнадеждност. То се изразява в това, че тези епизоди няма да престанат никога и загуба на надежда, че нещата ще се върнат към „нормалното“;
- Неспокойствие, притеснение, съмнение в себе си, ниско самочувствие и по-ниска самооценка: в резултат на това, че хората с хранително разстройство трудно приемат себе си и начина си на живот, често те се затварят в себе си и се изолират от останалите.
- Болки в стомаха: хората с такова хранително разстройство приемат голямо количество храна за кратко време. Това предизвиква сериозен дискомфорт;
- Затлъстяване: със затлъстяването идват и много други проблеми, които сериозно вредят на здравето в дългосрочен план. Пример за такива последствия са: високо кръвно налягане, кожни проблеми, проблеми със съня, констипация, диабет, проблеми с функционирането на бъбреците, висок холестерол, нередовна менструация при жените, смущения като цяло в нормалните хормонални нива и други.
Важното обаче е, че и това хранително разстройство може да бъде лекувано, стига да потърсите помощ. Дали сте Вие или Ваш близък не е от значение, необходимо е само да знаете, че не сте сами. Не е срамно да се признае, че има някакъв проблем. Това е първата крачка по пътя на решаване на проблема. Лечението може да е насочено към самото поведение на преяждане, наднормено тегло, образ и възприемане на тялото, проблеми с психичното здраве или комбинация от тях.
От Виктория Стоева, стажант към проект LIKE